17. 1. 2016

Brandon Sanderson - Tři tváře

Brandon Sanderson se ke čtení nikdy moc neměl, to se změnilov osmé třídě, kdy začal číst knížky ze žánru Epic fantasy naprosto jim propadl, až se jednoho dne rozhodl podobné napsat sám. Než dokončil vysokou školu, povedlo se mu dopsat 7 příběhů. Po mnoha odmítavých dopisech se dočkal telfonátu od nakladatele, který by jeho knihu chtěl vydat. Tak v roce 2006 spatřila světlo světa Elantris. Dnes v rukou držím Tři tváře, soubor povídek odhalující Brandona a všechny jeho spisovatelské schopnosti. 

Vydalo nakladatelství Talpress v roce 2015, 276 stran (E-book)

Tři tváře začínají novelou Císařova duše, u které poznáváme skvěle promyšlený nový svět, který mi osobně připadal tak neotřelý a brilantní, že už od začátku jsem litovala toho, že za několik stránek skončí a už si nikdy nepřečtu další příběh, který by se zde mohl odehrávat. Hlavní hrdinkou je Šai, která je nejlepší falzifikátorkou v zemi. V překladu do dnešního světa to znamená, že byste ji dali starou ušmudlanou Nokii a ona by vám z ní za noc vytvořila IPhone. Docela jednoduše to zní, o to horší ale je, když jí dali na takové vytuningování duši samotného císaře bez návodu k použití.

Další povídka Odvěký meč zase byla z trochu jiného soudku. Představte si, že od malička vás vychovávají pro to, abyste zachránili celou vesnici. Takže jakmile jste připraven, jdete do toho a hrdinsky zabijete krále a těšíte se, že se vrátíte domů a budete za hrdinu (...když už jste ho hrdinsky zabili, tak by se to i slušelo.) Ale místo toho vás vyhodí, protože jim teď hrozí nebezpečí od nesmrtelných bohů, protože jste si s sebou vzal králův meč, který je můžete zabít... a přece NECHCETE naštvat nesmrtelné. Tak se potulujete světem, narazíte na nějakou holku a nenapadne vás nic lepšího než za jedním božsky nesmrtelným stvořením jít, protože zjistíte, že onen zabitý král není zas až tak mrtvý, jak jste předpokládali. 

A to nejpozoruhodnější nakonec. Po té co vás falzifikátorství ani nesmrtelní moc nepřekvapili, tohle by možná mohlo. Za trošku švihlým Stefanem přijde milá slečna, že ji někdo ukradl foťák, co umí fotit minulost. "Švihlým" je myšleno, že má velký barák plný halucinací, které si může i sám
vytvářet, takže chvílí váháte zda ona slečna není jednou z nich (není). A tak se vydáváte na honbu za nikdy neviděným pokladem s nadějí, že vám zodpoví otázky, o kterých jste si mysleli, že na ně odpovědi nikdy nedostanete.

Tato kniha mě naprosto překvapila. Jelikož Brandonovy knihy nepatří do žánru, který obvykle čtu, nebyla jsem si jistá, zda-li mě bude bavit. O to víc jsem pak byla knihou pohlcena, a kdybych měla tolik volného času, tak ji mám přečtenou na jedno posezení.

Brandonovy postavy byly naprosto skvěle vykresleny. Každá byla svá a nenašli byste zde nějakého průměrného chlapíka od vedle. Toto mě na knize nejspíš zaujalo nejvíce. V knihách, se kterými se obvykle setkávám, jsou hlavní hrdinové ploší, nemastní neslaní, proto jsem touto knihou tolik fascinována.

Tři tváře, se v mém skromném seznamu přečtených knih za rok 2015 dostávají na nejvyšší příčky, protože mi tato kniha ukázala neznámého autora ze všech směrů pohledu. Nemůžu hodnotit, jestli to odpovídalo tomu, jak píše v normálních knihách, ale mně jen tento úryvek jeho práce přišel geniální a věřím, že jsem se s Brandonem nesetkala naposled. Každá povídka byla naprosto odlišná, založená na skvělém nápadu. Teď mě jen mrzí, že už se do těchto světů nikdy nepodívám, protože když mě zvládl uchvátit na pár stránkách, tak po celé knize by mi nestačila celá bodová škála, abych jeho práci ohodnotila. Tři tváře jsou ideální kniha pro všechny, kdo chtějí poznat nového autora, ale nejsou si jisti, tak jako já, zda-li jeho knihy jsou to pravé právě pro něj. 
E-knihu si můžete zakoupit na e-shopu Palmknihy.cz


6 komentářů:

 1. Jo, já nedávno četla od Sandersona také svou první knížku (Vyjednavač) a jsem úplně stejně nadšená :-D Ten chlap prostě umí psát :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale hlavně u nějaké romanťárny by mě to nepřekvapilo, protože jsem prostě romantická duše, ale u tohoto žánru jsem to vůbec nečekala :)

   Vymazat
 2. Jsem strašně moc ráda, že se ti knížka takhle líbila! :) Tuším, že jedna z povídek (ale teď si zaboha nemůžu vzpomenout která, myslím, že Císařova duše) je zasazená do světa Elantris, což je taky skvělá knížka... Takže až budeš mít čas, rozhodně budeš mít možnost se do toho světa zase podívat! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé tak ta se mi líbila nejvíce, jestli to tak je, tak si ji určitě přečtu! :)

   Vymazat
 3. Od Sandersona jsem ještě nikdy nic nečetla, ale sakra, asi bych měla! Super recenze, dost jsi mě na knihu nalákala :) Asi si na ni půjdu stoupnout do fronty do knihkupectví :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě nějakou vyzkoušej! Je jedno, jestli se ti podobné knihy líbí nebo ne, protože strčím ruku do ohně za to, že Sanderson si musí získat snad každého! :)

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...